BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas
Apie interneto svetaines

Video failų talpinimo tinklapiai

Parašė R. A., 2009-08-16, Internetas, Tinklalapiai

Ar susimąstote kada, jei svetainėje matote video playerį, kur paspaudus play: rodomas vaizdas, iš kur tas playeris ir kur tas video failas patalpintas?

Daugelis apie video failų talpinimo svetaines (YouTube, metacafe, dailymotion, videogaga ir t.t.) susidaro ne pačią geriausią nuomonę ir išties ne veltui.

Be abejo, Animacija, Dokumentika ir kita naudinga informacija yra gerai ir skatintina. Tik ne visada būtent tokio pobūdžio informacija siūloma peržiūrėti ir yra stebėtinai populiari, video failų portalo pradiniame puslapyje. Todėl, manau, ir susidaro bloga nuomonė dėl ten esančio visų kitų failų turinio ir pačios svetainės.

YouTube yra žinoma, tarp video failų talpinimo svetainių, kaip viena iš lyderių, nes jų svetainėje daugiausia galimybių. Bet ir daugiausia erzinančių, gan svarbių detalių, dėl ko esi priverstas registruotis kitur, kur kartojasi vėlgi panašios ar dar keistesnės problemos.

Taisyklėse, aiškiai, nurodoma kas yra draudžiama ir netoleruojama.  Kas tingi daug skaityti, geriausia vadovautis Community Guidelines, kur trumpai išdėstyta pažeidimai ir prašoma gerbti puslapį. YouTube registruoti vartotojai patys turi teisę pažymėti kokį nors video failą, kaip neleistiną, nurodydami priežastį. Bet panašu, kad kiek bežymėtum, amoralūs, pajuokiantys, ir kitaip pažeidžiantys taisykles vaizdai, toliau keliauja nuo žiūrovo prie žiūrovo. O piktavaliai (malicious) vartotojai su tokia informacija retai kada būna blokuojami. Priešingai, nei turintys rimtą ir naudingą informaciją. Gal, siūlant intriguojančius ne pačiu protingiausiu turiniu, vaizdus, žmonės susidomi, o vėliau, jei nori, suranda kas jiems vertinga. Bet dėl to yra vengiama naudoti YouTube ir kitų analogiškų svetainių playerius, išrasdinėjant savus. Gerai, jei gretinami vaizdai yra į temą ir naudingi, bet ką daryti, kada  vien tik iš sumažintos pradinės ikonos, matosi, kad failas pažeidžiantis taisykles. Kas registruoti, yra priversti pažinti minėtas blogybes, bet kiti stebintys viską paviršutiniškai, interneto svetainės subtilumų nežinodami, gali padaryti klaidingas išvadas.
Taip pat, dažna problema tokio pobūdžio svetainėse, kad užsiregistravus ir patalpinus informaciją, be jokių derybų ir perspėjimo, šalinama ar blokuojama visai nekalti video failai (savos kūrybos), o kartais ir visa vartotojo informacija, paliekant tik pranešimą This account is suspended (dėl Copyright ©). Taip yra dėl to,  kad mėgėjų kurti video, iš Filmų ištraukų ar naudojant  svetimus kūrinius kaip garso takelius, teoriškai yra nelegalu, t.y. pažeidžiama Autorinių Teisių įstatymas.
Tas pats liečia visa kita, kas priklauso kam nors kitam ir naudojama be leidimo.  O leidimą gauti  iš Filmų kompanijų ar garsių žmonių, praktiškai neįmanoma, ypač kada jų nuosavybė naudojama mėgėjiškais tikslais. Kas garsus, tas gauna daug laiškų. Ir, matyt, Kompanijos tuo nesuinteresuotos.

Vis tik pasižvalgius daugiau, stebiesi, kiek daug yra neblokuojamų vartotojų (user’ių), kurie akivaizdžiai pažeidžia taisykles. Turi neoficialius trailerius ir akivaizdžiai blogos kokybės video, kur greičiau antireklama. Dažnai pastebėjau gan akivaizdų skirtumą, tarp vartotojo turimų video failų, dėl ko susidaro įspūdis, kad ne visi priklauso jam. Sakykim turi kažką gražaus (gerai sumontuotą, vertą dėmesio video failą) ir daugybę beverčių (kovinių prastos grafikos žaidimų ir pan.). Ir tokie beverčiai video, palyginti su Oficialiais ir rimtais dažnai daug populiaresni. Kodėl piktybiniai vartotojai (user’iai), neišmanantys apie tai kas toleruotina, kas ne, tokie drąsūs ir jų niekas neblokuoja, galite paklausti pas juos. Aš tik galiu spėlioti.
Vadovaujantis Įstatymu (dėl Copyright) praktiškai apie 50 procentų video failų talpinimo svetainių informacijos yra nelegali: Filmai,  Video klipai ir t.t.  Atrodytų, kad Filmų Kompanijoms ir kitiems Autoriams mėgėjiški darbai - nemokama reklama. Kuo geriau jie sukurti. O kas nekokybiška, su blogomis idėjomis, turėtų būti šalinama. Bet panašu, kad Kompanijų skundų - pranešimų interneto svetainei, kuris video pažeidžia jų Autorines teises, priežastys kitos.

Be abejo, kompanija (DreamWorks, SonyPictures, WaltDisney ir t.t.) pasiskundusi YouTube ar kitai svetainei, dėl jų produkto (nuosavybės) panaudojimo, kurio vartotojas neturi leidimo montuoti (t.y. sukarpyti iš ištraukų ir padaryti savo neoficialų - mėgėjišką video) yra teisi. Ir kaip gerai bebūtų sukurtas video, nėra priežasties dėl ko bylinėtis, kad susigrąžinti savo informaciją. Labai suabejojau ar blokavimais užsiima pačios kompanijos, kada ne kartą atsitiko, jog failą užblokavo,  dėl copyright, iškart vos tik jį patalpinus. Arba dar geriau - talpinimo metu. Tuo labiau, kad nė vienu atveju, nebuvo blogo turinio, kokybė gera.

Susisiekti su Filmų kūrimo kompanijomis, problematiška (neatsako, sunku surasti kontaktus ir pan.). Kada imi analizuoti kokius ir kada video blokuoja ar trina, supranti, kad esminė problema ne blogas turinys, ne bloga kokybė ir ne taisyklių pažeidimas. Copyright tik labai patogi priežastis.

Labiausiai būna gaila, prarasto laiko, montuojant tuos mėgėjiškus video failus, nes nėra viskas taip jau paprasta, kaip atrodo. Video failų redagavimas atima daug laiko. Bet svetimas vargas - ne vargas. Žiūrovas, susidūrę su ištrintu video failu, nė nesusimąstys kas jame buvo ir kodėl jį užblokavo, susirasdamas begales kitų.

Dėl tokių pasaulio neteisybių ima pyktis su beviltiškumu, nes negali kaltinti neteisėtais veiksmais nei YouTube, nei Filmų kompanijų, nei video portalo vartotojų. Ir paprastai tokiais atvejais, prieš blokuojant, niekas neparašo. Taip lieka informacija prarasta ir gali tik pasakoti kas ten buvo.

Kaip manote ar šis video legalus? (Praėjus kiek laiko, jau rašo, kad autorius uždarė savo paskyrą. Jame buvo animacinis su siaubo filmui tinkančiu garso takeliu).

Nežinau kas ir kam jį su tokiu garso takeliu patalpino. Tokių pavyzdžių galima surasti žymiai daugiau. Kurie bereikalingai svetainėje užima vietą. Garantuoju, dauguma YouTube vartotojų apie Autorinių teisių Įstatymą menkai te išmano ir apie tai nesirūpindami neturi jokių problemų. Kaip jau minėjau, apie pusė video portalų informacijos yra nelegali (dėl copyright). Tik paslaptingai, ne visus blokuoja.

Pvz.: Didysis blokuotojas kompanija DreamWorks:

Sąrašas neaiškių trailer’ių (neatsakau, jei po kiek laiko bus užblokuoti):

ir t.t. Begalės.

Kartais net pasityčiojimo formoje užrašytas pavadinimas ir pagal peržiūrų skaičių labai populiarus. Tokie neoficialūs traileriai, matyt, parsiųsti iš oficialaus šaltinio ir kas juos turi dėl to galvos nesuka. O kur sugaišta laiko ir patalpintas savos kūrybos video, tuos blokuoja be pasigailėjo ar paaiškinimų. Kada naujai užsiregistravęs vėl bandai talpini tuos pačius video, kažką pataisęs bei atrinkęs pačius geriausius, susimąstai dėl rezultato, ar nesi nemokamai dirbantis kvailys.

O dar vėliau, stebint siūlomus ir pačius populiariausius video, kurie pažeidžia taisykles arba bent jau turėtų būti su perspėjimu, susimąstai ar ne tik YouTube orientuota ne pačia geriausia linkme. Bet ką daryti tuomet, jei nori populiarinti vertingą informaciją? Be to, YouTube populiariausias ir žinomiausias puslapis skirtas talpinti video failus. Jų duomenų bazė nekyla net abejonių, kad pati didžiausia. Tuo lengva įsitikinti, kada ieškai ar kūrinio, ar klipo, ar bet kokios naudingos informacijos. Jei atmetus, visa tai kas erzina, jie lyderiai ir vien tik galimybės, sakykim, susikurti savo individualią aplinką: pasirinkti spalvas, foną, kurti įrašus ant video failo, įterpti subtitrus ir t.t., daug ką pasako, kodėl jie žinomiausias video failų portalas ir dėl ko sunku tų galimybių, kurių kitur nėra, atsisakyti. Gal dėl to ir erzinančių problemų daugiausia,nes  pritraukiami dėl svetainės populiarumo piktybiniai ar nerimti vartotojai. Ir kada jų tiek daug, atrodo, kad svetainė pati nesitvarko. Tik prisiminus tai, kad daugelis iš mano pažymėtų (flaged) video, akivaizdžiai pažeidžiančių taisykles, nebuvo ištrinti, o kas rimta ir naudinga šalinama, suabejojau ar verta juos teisinti. Be to, perpratusi kiek tvarką ir susitaikiusi su keistenybėmis, gavau įdomų pranešimą - komentarą, kuris nebuvo rodomas viešai, su pasiūlymu populiarinti savo video ir nuoroda į keistą Youtube puslapį, kur pravedus tam tikrą sumą, mano nurodyti video failai, kiek supratau, būtų tarp siūlomų peržiūrėti.  Tuomet susimąsčiau ar ne tik dėl to siūloma peržiūrėti ne pati vertingiausia informacija.

Pateiksiu keletą pavyzdžių užblokuotų video failų, kuriuos patalpinau kitur. Galite patys spręsti kodėl gi jie buvo užblokuoti, ir kodėl yra begalės nelegalių, neblokuojamų. Beje, gali būti, kad po kurio laiko ir kitur perkelti žemiau pateikti failai, vėl gi bus pašalinti.

ir daug kitų Animacinių.

Taip pat daugybė rimtų Filmų užblokuotų, dėl copyright (patalpinta antrą kart):

Ir t.t.

Štai jums dar vienas NELEGALUS!!! - pažeidžiantis Copyright taisykles video:

  • Truman Show on Vimeo (Buvo blokuotas YouTube, dėl of copyright, remiantis Paramount Pictures Corporation skundu).

Galima surasti YouTube nemažai rimtų video failų, su reta dokumentika, iš oficialių svetainių, kur atrodo reikia įžūlumo dar ir juos blokuoti. Kaip bebūtų, teiraujantis, nieko neatsako ir dar džiaugtis reikia, jei gauni pranešimą, kokiu pagrindu buvo pašalintas koks nors video failas:

“your video has been removed from the site for the following reason: Video contains copyrighted material.”

Pabaigai, kad suprasti mane geriau, pateiksiu pavyzdį. Sakykim, mano internetinio straipsnio informacija kas nors  nori pasinaudoti. Kaip ir dera, užklausus leidimo. O aš atsakinėju kaip koks robotas vis ne į temą, nei suteikdama leidimą, nei nesuteikdama. Arba visiškai ignoruoju visus užklausimus. O informacija yra labai reikalinga kažkam. Tas žmogus neapsikentęs ima ir be sutikimo pasinaudoja mano straipsniu - tinklaraščiu, o aš imu ir po kiek laiko suradusi tą informaciją, paduodu jį (ją) į Teismą . Ar čia etika ir moralė pažeidžiama tos pusės, kuri ignoruoja prašymus suteikti leidimą, ar tos, kuri neapsikentusi ignoravimų, ima ir savarankiškai pasinaudoja informacija? Kad žinoti atsakymą, reikia būti toje pusėje, kuriai reikia leidimo.

Apibendrinus: YouTube.com yra populiariausia, turinti daug funkcijų svetainė. Kokie trūkumai bebūtų, didžiausias pliusas yra plati duomenų bazė, kas aktualu norint populiarinti savo informaciją ar surasti reikiamą. Tai yra pagrindinės preižastys, dėl ko tenka susitaikyti su visais minusais.

Šis nuotaikingas video šimtu procentų legalus, aišku, jei yra sutikimas iš vaikinų vaizdelį publikuoti internete ir jie apie tai žino.


O čia šiaip, YouTube marškinėliai (ten pat susirasite ir daugiau):

© 2009.

Patiko (0)

Rodyk draugams

:, ,

Rašyk komentarą

You must be logged in to post a comment.

Paieška

Įrašykite ko ieškote:

Vistiek neradote? Susisiekite nurodytais kontaktais arba palikite komentarą

Nuorodos

Keletas rekomenduojamų draugų...